Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX Design) Nedir?

kullanıcı deneyimi tasarımı

Kullanıcı deneyimi tasarımı en basit tanımıyla tüketicilerin ürün ve hizmetle iletişimindeki anlamdır. Tasarımcılar, siteler üzerinde kullanılabilirliği artırarak müşterilerin ürünü deneyimleme potansiyelini arttırır. Günlük kullanım senaryolarını bir araya getirerek bir müşteri gibi düşünmeyi sağlar. Bu aşamada web site arayüzleri, uygulama arayüzleri, uygulama butonları ve kullanışlılık önem arz eder.

Kişilere pürüzsüz bir kullanım sunmak, kullanıcı deneyimi tasarımı çalışmalarının ilk amacıdır. Müşterilerin ürünlerle bağlantısını geliştirerek zamandan kazanmayı ve kişileri erişebilirlik/kullanılabilirlik anlamında memnun etmeyi hedefler. Daha estetik ve kullanılabilir bir deneyim oluşturmak adına bu çalışmalara başvurulmalıdır. Bu aşamada siteler belli optimizasyon süreçlerinden geçerler.

İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Nasıl Oluşturulur?

Kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmanın ilk adımı empati duygusudur. Müşterilerin siteyle karşılaştıklarında ne gibi tepkiler verebileceği tasarımcılar tarafından iyice analiz edilmesi gerekiyor. Ürün ve müşteri arasındaki iletişimin kopmaması ve daha erişilebilir hale gelmesi için profesyonel bir çalışma yürütülmesi şarttır. İyi bir kullanıcı deneyimi genellikle kullanıcı deneyimi tasarımı yani UX Design ile mümkün hale gelir.

Kullanıcı deneyimini iyileştirirken sorulması gereken sorulardan birisi neden sonuç ilişkisidir. Müşteriler genellikle siteleri bu nedenle ziyaret eder, ürün/hizmetlere başvurma konusunda karar verirler. Bir müşteri gibi düşünebilen ve onların ürünlere neden başvurduklarını sorgulamayı prensip haline getiren uzman tasarımcılar siteler üzerinde iyi bir etkiye sahip olurlar. Bu düşünceyle beraber kullanıcı deneyimi tasarımı oluşturulmaya başlanır.

Başarılı Kullanıcı Deneyiminin Getirdiği Avantajlar

Markalaşma sürecine giren her website başarılı bir kullanıcı deneyimi oluşturmak amacıyla profesyonellerden destek almalıdır. Bu çalışmaların getirdiği çok sayıda avantaj siteler üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kullanıcı deneyimi tasarımı alarak elde edebileceğiniz avantajlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Site kullanılabilirliğini artırır.
 • Markanıza erişilebilir bir hale getirir.
 • Satışlarımızda artış meydana gelir.
 • Markaya güven duygusunu geliştirir.
 • Müşterilerle güvenli bir bağ oluşturur.
 • Markalaşmanıza destek olur.

Müşterilere faydalı olmak ve alternatiflere göre daha fazla tercih edilmek için kullanıcı deneyimi tasarımı almak oldukça önemlidir. Site sahipleri tarafından oldukça az anlaşılan bu çalışmaların bütünü sanıldığından daha fazla etkiye sahiptir.

Sitenizin ileriye dönük markalaşmasına destek olmak ve müşteriler tarafından daha fazla tercih edilmek için başarılı bir kullanıcı deneyimine sahip olmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Profesyonellerden destek alarak hızlıca büyümek, markalaşma sürecine adım atmak, güvenli ve tercih edilen bir site haline gelebilmek için bu hizmetlere başvurabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyiminde Etkili Çalışmalar Nelerdir?

Kullanıcı deneyimi tasarımı birkaç adımdan daha fazlasıdır. İyileştirme sürecinde pek çok adım bulunuyor. Bunlardan ilki faydalı ve güvenli olabilmektir. Yapılan araştırmalar sonucunda site ziyaretçilerinin güvenli olmayan ve faydalı gözükmeyen siteleri ziyaret etmedikleri ortaya çıktı. Çekici bir görünüme sahip web siteleri güvenlik anlamında da ön plana çıkıyor. Tasarımı alternatiflerine göre düşük kalmış web siteleri ziyaret edilmeyerek Google’ın eski sayfalarında kalmaya devam ediyor.

Kolay erişilebilir olmak tasarımınızın daha kolay tanınmasını sağlar. Markalaşma sürecinde oldukça etkilidir. İyi bir kullanıcı deneyimi tasarımı kolay erişilebilir olmadığında hiçbir anlamı kalmaz. Bunu bilen tasarımcılar kolay erişilebilirliğin getirdiği avantajları siteleri üzerinden göstermelidir. Bununla beraber kullanıcılar kendilerini emniyette hissederek sitede kalma süresini uzatabilir.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir, Neden Önemli?

Siteler üzerinde uygulanan çalışmaların tamamı önemli olsa da kullanıcı deneyimi tasarımı pek çok avantajıyla gelmektedir. Ziyaretçilerin artmasında, satışların çoğalmasında ve site ziyaretçi sayısında artış yaşanmasına büyük katkıda bulunur. Müşteriler ve ürünler arasında güvenli bir bağlantı oluşturarak sadakat duygusunu geliştirir. Bu çalışmalar genellikle markalaşmanın önemli bir adımıdır.

Kullanıcı deneyimini tanınabilir düzeyde iyileştirmek ve kişiler tarafından güvenle anılan bir marka haline gelebilmek kullanıcı deneyimi tasarımı ile mümkün hale geliyor. Bu sebeple markasını önemseyen ve rakiplerin önüne geçme konusunda etkili çalışmalara başvurmak isteyenler tarafından tercih edilir.

Kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yarayan çok sayıda çalışma, siteniz üzerinde optimize edilerek hızlıca sonuç alınması sağlanabiliyor. Öyle ki bu konuda kullanıcı deneyimi tasarımı dersi bile veriliyor.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Aşamaları Nelerdir?

Kullanıcı deneyimi tasarımı her marka için farklı çalışmalar içerebilir. Siteler üzerinde yapılan genel bir araştırmayla birlikte analiz süreci buna net bir cevap verecektir. Kullanıcı gereksinimlerinin belirlenmesinde bu analizlere ihtiyaç duyulur. Ardından buna uygun tasarımlar bir araya getirilerek kullanıcıların tepkileri ölçülür. Ardından test süreci ve sonlandırmayla kullanıcı deneyimi oluşturulmuş olur. Kullanıcı deneyimi için ihtiyaç duyulan aşamalardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Genel bir araştırma
 • Site analizi
 • Kullanıcı gereksinimleri
 • Kullanıcı tepkilerinin ölçümü
 • Tasarım oluşturma
 • Test süreci
 • Uygulama
 • Sonlandırma ve sonuç

Kullanıcı deneyimi tasarımı daima iyileştirilebilir ve daha iyi bir seviyeye getirilebilir. Markalar bu tasarımların üzerine yeni bir şeyler katarak mevcut deneyimi kullanıcı gereksinimlerine göre şekillendirebilirler. Markanın ihtiyaçlarını ve kullanıcı gereksinimlerini bir araya getirerek deneyimi güçlendirmek UX tasarımcılarının görevleri arasındadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Bilgi Al
Akansu Başpınar
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?