Seo Nedir?

seo nedir

Seo nedir? Seo çalışmaları özellikle web site sahiplerinin görünürlüğünü arttırmak adına yaptıkları çalışmaların bir bütünüdür. Google algoritmasında aramalarda üstlerde ya da ilk sayfada çıkmak önemlidir. Çoğu kullanıcı arama sonuçlarında ikinci sayfaya bakmamaktadır. Bundan dolayı internette site sahipleri için Seo nedir, nasıl kullanılır büyük bir önem taşır.

Seo Nedir Ne İşe Yarar?

SEO açılımı (serach engine optimization), arama motoru optimizasyonu ya da arama motoru optimize edicidir. Seo nedir bir diğer anlatımla ücret olmadan arama motoru sonuçlarıyla web site ziyaretçilerini arttırma çalışmasıdır. 

Web sitelerin arama motorlarında daha yüksek performans göstermesi adına yapılan çalışmaların tümüne de Seo denmektedir. Seo sayesinde web site performansı arttırılabilir ve daha fazla ziyaretçiye ulaşılabilir. Arama motorları için arama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. 

SEO Ne İşe Yarar? Seo Niye Gereklidir?

Seo iyileştirmesinin amacı web sitelerini Google veya hedeflenen arama motorunda kelime bazında üst sıralara taşımaktır. Üst sıralarda yer alan web siteleri daha fazla tıklanma alır ve ziyaretçi sayısı fazladır. Fazla ziyaretçi web site sahibini mutlu etse bile önemli olan nitelikli kullanıcılardır. Yani Seo daha fazla ziyaretçi almak yerine nitelikli ziyaretçi almak için yapılmalıdır.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo nedir, Seo nasıl yapılır konusu da site sahipleri tarafından merak ediliyor. Öncelikle web sitenizin öne çıkması için nasıl optimize edileceğini bilmek gerekir. Optimize etmek için de ilk adımda arama motorlarının çalışma prensiplerini bilmek gerekir.

Bu bir tür makineye benzetilebilir. Bu makinenin çalışma tuşları vardır ve bu tuşları Google belirler. Site sahipleri de bu tuşları bilip makineyi kurala uygun çalıştırırsa başarısızlık olasılığı düşecektir.

Arama Motorlarının Çalışma Mekanizması Nasıldır?

Seo arama motoru sonuç sayfasında sonuçları belirleyen birçok faktör vardır. En önemliler ise alaka düzeyi, güven ve uzmanlığı içerir. Sinyalleri anlamanız ve sitenizi buna göre optimize etmeniz fayda sağlayacaktır. Google veya diğer arama motorları kullanıcılara yalnızca en alakalı ve yetkin sonuçları sunmak ister. Bu yüzden bu faktörleri dikkate almak şarttır.

Tarama, Dizine Ekleme ve Sıralama olarak üç önemli aşama vardır. Tarama’da Google tespit ettiği sayfalardaki reim, video ve metinleri tarayarak indirir. Dizine Ekleme’de ise Google resimleri, videoları ve metinleri analiz edip bilgileri büyük bir veritabanı olan dizininde depolar. Sıralama ise bir kullanıcının arama yaptığında arama niyetine uygun, alakalı ve yeni içeriği sunmasıdır.

Anahtar Kelimeler Aramalarda Ne İşe Yarar?

Anahtar kelimeler veya odaklar Seo stratejisi için olmazsa olmazlardandır. Analitik bir yaklaşım kullanmayı gerektirir. İlk olarak potansiyel ziyaretçilerin ne tür aramalar yaptığı, ne istediği düşünülmelidir. Sayfanızı birçok farklı terim için optimize edemeyebilirsiniz. Bu yüzden de çok spesifik olan sorguları tercih etmelisiniz. Neyi optimize ettiğinize de karar vermeniz gerekir.

Burada akılda tutulması gereken önemli şeyler sıklık, rekabet, alakadır. Anahtar kelime araştırma süreci; anahtar kelime hacmi, frekans ve rekabet arasındaki ilişkilerdir. Anahtar kelime araştırması sürecinde çoğu kişi anahtar kelimeyi aramamaktadır. Burada amaç hazırlanan içeriği tanımlayan önemli anahtar kelimelere yer vermektir. Bu da arama motorlarında daha görünür olmayı ve hedef bir anahtar kelimeye katkı sağlayacaktır.  

Seo Nedir Başlığı Altında Site İçi ve Site Dışı Optimizasyon Nedir?

Site içi Seo optimizasyon, sitede yapılan değişikliklerle alakalı olan türdür. İçeriğin kullanıcılara nasıl gösterildiğini bilmek gerekir. Arama sonuçlarında başlık, açıklama ve web sitesinin URL’si gözükür. Bunlar siteyi optimize etmeye başlandığında ilk iyileştirilmesi gereken alanlardır.

Site dışı optimizasyon ise web sitesini dışarıdan destekleyen, performansını arttırmak amaçlı yapılan çalışmaların tümüdür. Burada akla gelen ilk şey Backlinktir. Site dışı Seo çalışmalarında önemli bir faktör olarak Backlink görülse de bu durum böyle değildir.

Sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar, sosyal medya ve Google reklamları, bağlantılar, tanıtım yazıları gibi işlemler site dışını etkileyen kanallardandır. Sitenin temelini atıp yüksek kalitede içerikler ve dış stratejiler ile arama motoru sonuçlarında başarı sağlanmalıdır.

Seo Hizmeti Nedir? SEO Uzmanı Nedir?

Seo nedir konusunda tecrübeli değilseniz SEO uzmanı ile kapsamlı olarak çalışabilirsiniz. SEO uzmanı nedir,  Seo nasıl olunur diye bakılacaksa web site için iyileştirmeler ve düzenlemeler yapan kişidir. Bu uzmanlar genellikle:

  • Sitenin genel yapısını inceler.
  • Sitenin arama motorlarına göre iyileştirilmesine yönelik önerilerde bulunur.
  • Anahtar kelime araştırması yapar.
  • Seo nedir açıklamasına uygun Seo eğitimi verir.
  • Rakiplerin ve sektörlerin araştırmasını yapar.

SEO Eğitimi Alınabilir Mi?

SEO eğitimi uzmanlardan veya bu eğitimi veren kurumlardan alınabilir. Bu eğitimde Google algoritması, Seo nedir, Arama motoru optimizasyonları, Seo dostu içerik planlaması gibi konular öğretilmektedir. Bu eğitimler çok kapsamlıdır. Eğitim sonunda gerekli başarıları sağlayan kişilere sertifika verilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Bilgi Al
Akansu Başpınar
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?